Mýty o diabetu

Mýty o diabetu

Mýty o diabetu jsou mezi českou veřejností pevně zakořeněné. Průzkum jednoznačně potvrdil, že lidé stále spojují diabetes s příjmem cukru a sladkého a za základní prvek léčby považují pravidelné píchání inzulínu. PRŮZKUM ODHALIL NEZNALOST ČECHŮ 
O ONEMOCNĚNÍ DIABETEM

 Mýty o diabetu jsou mezi českou veřejností pevně zakořeněné. Průzkum společnosti STEM/MARK realizovaný v listopadu 2012 v rámci preventivní kampaně Aktivní diabetik Všeobecné zdravotní pojišťovny jednoznačně potvrdil, že lidé stále spojují diabetes s příjmem cukru a sladkého a za základní prvek léčby považují pravidelné píchání inzulínu. Tyto a další mýty se snaží kampaň Aktivní diabetik zlomit.

 Za vznik diabetu nemůže příjem velkého množství cukru. Onemocnění je dáno z části genetickými faktory, ale svou roli hrají stravovací zvyklosti, pohyb a životní styl rodiny, které jsou dnes často naprosto nevyhovující. Jak vyplynulo z průzkumu, 55 % dotázaných považuje omezení či úplné vyloučení cukru za nejdůležitější faktor ve stravování diabetika. To je ale bohužel jeden z rozšířených mýtů. „Podstatou léčby diabetu 2. typu je především změna životního stylu směrem k zlepšení dietních návyků a větší fyzické aktivitě, vedoucí postupně ke snížení hmotnosti,“ upozorňuje MUDr. Jan Brož, diabetolog na 2. interní klinice Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a dodává „Omezení koncentrovaných cukrů, tedy především cukru řepného - sacharózy je žádoucí, ale malé množství něčeho sladkého během dne si pacient zejména pokud aktivně vydává energii při sportu či jiné fyzické námaze dopřát může.“

Diabetik by měl dbát na pravidelnost ve stravování, tzn. jíst každé 2-3 hodiny v menších dávkách, omezit tuky, přijímat v potravě dostatek bílkovin, vlákniny, vitamínů a minerálních látek. Průzkum ukázal, že v tomto směru je česká veřejnost poměrně informována a správně odpovědělo 71 % respondentů. Přesto 13 % dotazovaných v průzkumu odpovědělo, že by měl diabetik jíst minimálně 1x za dvě hodiny.

Připomeňme, že diabetes může vést ke vzniku dalších onemocnění. Předcházet komplikacím cukrovky se dá, ovšem nestačí pouze pravidelné píchání inzulínu či polykání tabletek. Důležité je změnit každodenní životní styl zařazením pravidelné pohybové aktivity, správným stravováním, důslednými preventivními kontrolami u lékaře a pozitivním přístupem. Podrobné informace jak na to najdete na internetových stránkách www.aktivnidiabetik.cz.